GHS je zkratka pojmu Globální harmonizovaný systém klasifikace, balení a označování nebezpečných chemických látek a směsí.
GHS jsou harmonizovaná kritéria pro klasifikaci a označování chemických látek a směsí, jejichž cílem je usnadnit celosvětový obchod a současně zajistit ochranu lidského zdraví a a životního prostředí. Tato kritéria byla vyvíjena v rámci struktury Organizace spojených národů a mají celosvětový dosah.
GHS je systém pro identifikaci nebezpečných chemických látek a směsí a pro informování uživatelů o jejich nebezpečnosti pomocí symbolů a vět na štítcích obalů a prostřednictvím další dokumentace, jako jsou např. bezpečnostní listy. Systém vychází ze stávajících právních předpisů v oblasti chemických látek a zavádí jednotná kritéria. Země, které zavedou tento systém do své legislativy, významným způsobem zjednoduší vzájemné obchodování s chemickými produkty.
GHS proti předchozí klasifikaci přináší některé změny a další rozšíření pro nebezpečné fyzikální vlastnosti a nebezpečné vlastnosti pro zdraví a životní prostředí. Úplně mění výstražné symboly nebezpečnosti (nové piktogramy), zavádí signální slova (nebezpečí a varování) a upravuje znění standardních vět o nebezpečnosti (H-věty) a pokynů pro bezpečné zacházení (P-věty). Rovněž vlastní klasifikace je rozšířená a klade větší důraz na toxikologická a ekotoxikologická data.
Jako světový regulační orgán v oblasti bezpečnosti chemických látek byla v roce 2007 založena Agentura ECHA (European Chemicals Agency), která sídlí v Helsinkách ve Finsku.
CLP (Classification, Labeling and Packaging of substances and mixtures) zavádí systém GHS prostřednictvím nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 do evropské legislativy, a to v návaznosti na nařízení č. 1907/2006 - REACH s platností od 20.1.2009.
CLP je oproti vlastnímu GHS mírně upraveno, jsou přidány některá zavedená evropská označení formou EUH-vět, které v GHS nejsou. Rovněž došlo k významnému sjednocení pojmů s přepravními předpisy ADR/RID.
V současné době existuje ve světě vícero variant systému GHS. Je možné se setkat např. s variantou pro USA, kde se používají přísnější limitní hodnoty pro akutní toxicitu, jiné H-věty a P-věty atd. Uvedená klasifikace se může lišit.
Protože CLP úplně změnilo předchozí systém klasifikace, označování a balení chemických látek a směsí a rušilo předchozí směrnice, bylo ještě zavedeno přechodné období. V něm je možno ještě používat bezpečnostní listy obsahující údaje o staré klasifikaci.
Dvouleté přechodné období skončilo 31.5.2017.
V současné době jsme již v plně systému CLP a všechna přechodová období již skončila. Systém CLP už platí pro látky i směsi a v BL se neuvádí žádná klasifikace podle starých systémů DSD (látky) a DPD (směsi).
Bezpečnostní listy s uvedenýma oběma klasifikacemi DSD/DPD a CLP jsou neplatné a musí se revidovat, tzn. odstranit z nich všechny údaje o starých klasifikací (DSD/DPD). Rovněž musí odpovídat nařízení komise (EU) 2020/878.